Jeśli zajmujesz się hodowlą zwierząt lub posiadasz grunty z łąką, z pewnością kiedykolwiek przygotowywałeś samodzielnie sianokiszonkę. W końcu kiszenie zielonej masy to jedna z najlepszych pod względem ekonomicznych metod konserwacji pasz dla bydła. Sianokiszonka to pasza, w skład której wchodzą rośliny podsuszane o 40-60% zawartości suchej paszy. Może być podstawą żywienia wielu zwierząt, zarówno mlecznych, jak i mięsnych, jednak warunkiem jest jej dobre przygotowanie. Potrzebne są nie tylko wysokiej jakości folie do sianokiszonki, ale też rozpoczęcie zbiorów w odpowiednim czasie.

Kiedy wykonać pierwszy pokłos?

Praktycy, którzy przygotowują sianokiszonkę regularnie, wiedzą, że bydło najchętniej je paszę z łąk, które w trakcie koszenia nie były jeszcze całkowicie wykłoszone. Dlatego do zbioru najlepiej przystąpić wówczas, gdy łąki zaczynają się kłosić. Oczywiście istotny jest też gatunek traw na łąkach. W Polsce termin pierwszego pokłosu to najczęściej druga połowa maja. Dokładna data różni się zależności od regionu. Warto też pamiętać, że pierwszy pokos jest najtańszy w przeprowadzeniu. Stałe koszty to siatka lub folia do sianokiszonek. Zmienne natomiast to wszelkie prace jak koszenie, przetrząsanie czy wałowanie. Te różnią się, ponieważ mimo zbliżonych nakładów pracy, każdy kolejny pokos to niższy plon, a więc gorsza jakość balotu.

Korzyści płynące z wykonania pokłosu w pierwszym terminie to:

  • smaczniejsza pasza,
  • więcej składników mineralnych i witamin w paszy,
  • duża ilość strawionego białka,
  • wyższa wydajność i większy zbiór drugiego pokłosu.

Jak kisić sianokiszonkę?

Bardzo ważna jest szybkość prac wykonywanych przez rolnika. Na zakwaszenie w pryzmy i silosy ma on maksymalnie dwa dni. W przypadku zbioru prasą i owijania folią rolniczą czas ten jest jeszcze krótszy – wynosi kilka godzin. Wszystko to z powodu nagrzewania się balotów niemal od razu od ich ułożenia. Wewnątrz rozpoczynają się procesy fermentacyjne, co prowadzi do szybkiego zepsucia paszy. Ważne są tutaj sprawne maszyny oraz zapasowe części do prasy rolniczej, które pozwolą na szybką naprawę usterek. Łąki kosi się w momencie, gdy zaczynają się kłosić. Potrząsanie przed ubiciem balotów powinno zredukować ich objętość do około 45% suchej masy. Ostatni krok to zbieranie materiału w wały. Bele powinny zostać owinięte siatką lub folią do balotów bezpośrednio po prasowaniu.

Jaką folię do sianokiszonki wybrać?

Trwała folia do sianokiszonki to taka, która zapewnia szczelność i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Do wykonania sianokiszonki będziesz oczywiście potrzebował folii do balotów. Zapewnia ona optymalne warunki beztlenowe do zakiszania zielonki. Musi być trwała i wytrzymała na tyle, by nie uległa przerwaniu w trakcie naciągania, transportu czy magazynowania. Chroni kiszonkę przed zanieczyszczeniami, wilgocią, wysuszeniem oraz promieniowaniem UV. Jest kluczem do wysokiej jakości paszy. Podział folii do sianokiszonki to::

  • biała folia do sianokiszonki – do pierwszego pokłosu, ponieważ dobrze odbija światło i sprawdzi się podczas upalnych miesięcy,
  • zielona folia do sianokiszonki – do drugiego i trzeciego pokosu, ponieważ bardziej się nagrzewa i lepiej sprawdzi się w chłodniejsze miesiące,
  • czarna folia do sianokiszonki – do czwartego pokłosiu, kiedy dni są krótkie, a temperatura spada dość szybko.